ដែន​ជម្រក​សត្វព្រៃ​កែវសីមា ស្ថិតក្នុងចំណោម​​តំបន់​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិផ្សេងទៀត ដែលមានទំហំ​ជាង១​លាន​ហិកតា ក្នុងខេត្តមណ្ឌលគិរី។ គម្រោងរេដបូកកែវសីមាកំពុងតែអនុវត្តនៅ​លើ​ផ្ទៃដី​ព្រៃ​ទំហំ ១៦៦ ៩៨៣​ហិកតា ក្នុង​ចំណោម​ផ្ទៃដី​ជាង ៣០០ ០០០​ហិកតា ​នៃ​ដែន​ជម្រក​សត្វព្រៃ​កែវសីមានេះ ក្រោមកិច្ចសហការ រវាងក្រសួងបរិស្ថាន និងអង្គការWCS។
លោកផាក់ ស៊ាងលី អ្នកយក​ព័ត៌មាន​ភ្នំពេញប៉ុស្តិ៍បានធ្វើកិច្ចសម្ភាសមួយ ជាមួយនឹងលោក​ស៊ិន សត្ថា ​ប្រធាន​ការិ​យា​ល័យ​ដែន​ជម្រក​សត្វ​ព្រៃ​កែវ​សីមាពីការគ្រប់គ្រងវត្ថុតាងរាប់ពាន់ ដែលត្រូវបានរឹបអូស​ពីបទល្មើសក្នុងតំបន់នេះ។
តើវត្ថុតាងដែលត្រូវបានចាប់រឹបអូសបាននាពេលកន្លងមកនេះ មានប្រភេទអ្វីខ្លះដែរ?
ប្រភេទវត្ថុតាង ដែលយើងប្រមូលបាន ទីមួយវត្ថុតាង នៃបទល្មើស គឺឈើនេះឯង។ វត្ថុតាងមួយទៀតជាធម្យោបាយ​មាន​ដូចជាម៉ូតូ រថយន្ត គោយន្តកន្រ្តៃ។ វាជាវត្ថុតាងដូចគ្នា តែវាជាមធ្យោបាយសម្រាប់ធ្វើសកម្មភាព​ប្រ​ព្រឹត្ត​បទ​ល្មើស​។ វត្ថតាងផ្សេងទៀតមួយចំនួន មានដូចជា ខ្សែអន្ទាក់ រណាយន្ត អាវុធកែច្នៃផ្សេងៗ គឺសុទ្ធតែជាវត្ថុតាង ដែល​យើង​បាន​​ចាប់​ឃាត់ដក​ហូតកន្លងមក។ វត្ថុតាងជាម៉ូតូទាំងនោះ គឺជាប្រភេទម៉ូតូកែច្នៃ។
តើវត្ថុតាងទាំងអស់នេះ តាមការប៉ាន់ស្មាន មានប្រហែលជាប៉ុន្មានដែរ? ហើយវត្ថុតាងអ្វីដែលច្រើនជាងគេ?
ចំពោះចំនួនវត្ថុតាង យើងមិនអាចធ្វើការប៉ាន់ស្មានដឹងនោះទេ ព្រោះត្រូវបានប្រមូល ចាប់តាំងពីឆ្នាំ២០១៦ រហូត​មក​ដល់​​ពេល​​បច្ចុ​ប្បន្ននេះ​។ ប៉ុន្តែក្នុងឆ្នាំ២០២៤កន្លងមក ប្រភេទរថយន្ត ក៏ដូចជាគោយន្តកន្រ្តៃ មានចន្លោះ ពី១០ទៅ ២០​គ្រឿង ហើយម៉ូតូកែ​ច្នៃមានច្រើន គឺ​រហូតដល់ទៅជិតក្បែរ១០០គ្រឿង។ រណាយន្តដែល​យើងដក​ហូតបានគឺ​រាប់​រយ​គ្រឿង។ វត្ថុតាងដែលមានច្រើន​ជាង​គេ ​គឺ​រណា​យន្ត និងម៉ូតូកែច្នៃ។
រូបដំរីដែកមួយ ធ្វើវីវត្ថុតាង ដែលរឹបអូសពីបទល្មើស ហើយកំពុងតែដាក់តាំង នៅក្នុងក្រុងសែនមនោរម្យ។ រូបថត Din Bunthoeun
ក្រោយពីបង្រ្កាបបានហើយ មន្រ្តីត្រូវយកវត្ថុតាងទាំងនោះទៅ​ រក្សា​ទុក​ថែមទៀត។ តើការងារនេះ មាន​ការ​លំបា​កយ៉ា​ងណា​ដែរ?
វត្ថុតាងយើងមានបញ្ហាប្រឈមខ្លះ ដោយសារតែសព្វថ្ងៃនេះ យើងមិនទាន់មានជា​ឃ្លាំង ឬក៏រោងសម្រាប់ទុកដាក់វត្ថុ​តាង​​​ហ្នឹងឱ្យបានសមរម្យនៅឡើយទេ។ យើងមានបញ្ហាប្រឈមកន្លែងនេះដែរ។ ប៉ុន្តែ​បញ្ហាប្រឈមផ្សេងៗ គឺ​យើង​មិន​មាននោះទេ ដោយសារតែ នៅទីតាំងស្នាក់ការនីមួយៗ គឺសុទ្ធតែមន្រ្តីយើងឈរ​ជើង ហើយមានសុវត្ថិភាព។  វត្ថុ​​តាង​តូចៗ ដូចជាម៉ូតូ អន្ទាក់ អាវុធកែច្នៃ ឬរណាយន្តនេះ អត់ត្រូវការប្រើឃ្លាំងធំទេ។ បើយើងមានឃ្លាំងល្មមៗ យើង​អាច​ដាក់​បាន។ តែដោយឡែក វត្ថុតាង ដូចជាឈើ ឡាន និងគោយន្តអីជាដើមហ្នឹង យើងអត់មានឃ្លាំងសម្រាប់ដាក់វា​ទេ។
យើងមានវត្ថុតាងផ្សេងទៀត មានទាំងរណាយន្ត មានទាំងម៉ូតូកែច្នៃ ដែលយើង​ដក​ហូត​មកមួយ​ចំនួនយកទៅកាត់​បញ្ជូល​​គ្នា ដើម្បីធ្វើជារូបដំរីដែកដ៏ធំមួយ ដាក់នៅក្នុងក្រុងសែនមនោរម្យ។ ហ្នឹង​យើង​យក​គ្រឿងវត្ថុតាងមួយចំនួន​ដែល​យើង​បង្រ្កាបបានយកទៅកែច្នៃធ្វើ​ជារូបដំរីដែកនេះ។ ក្រៅពីនោះ មានរូបដើមរណាយន្តដែរ ដែលបាន​ពីការ​រឹប​អូស​ពី​ការអនុវត្តច្បាប់របស់មន្រ្តីយើង យកមកធ្វើ ដាក់បង្ហាញនេះ ដើម្បីបងប្អូន ប្រជាពលរដ្ឋ​ដឹង​ថា រណាយន្ត​នេះ​ហើយ​គឺជាដើមចម នៃការកាប់ទន្រ្ទាន ឬក៏ការបំផ្លាញធន​ធានធម្មជតិយើង។ រូបនេះធ្វើនៅឆ្នាំ២០២២​ដោយ​អង្គការ​សប្បុ​រស​ធម៌​ឡៃហ្គឺLiger Leadership។
លោកស៊ិន សត្ថា ប្រធានការិយាល័យដែនជម្រកសត្វព្រៃកែវសីមា។ រូបថត ផាក់ ស៊ាងលី
តាមនិតីវិធីច្បាប់ តើវត្ថុតាងទាំងអស់នេះត្រូវមានចំណាត់ការយ៉ាងណាដែរ?
ក្រោយពេលមានសកម្មភាពបទល្មើសធនធានធម្មជាតិកើតឡើង ហើយត្រូវបានបង្រ្កាប និងរឹបអូសវត្ថុតាងទាំងអស់  មន្រ្តីនគរបាលយុត្តិធម៌ត្រូវកសាងសំណុំរឿងទៅតុលាការ។ អញ្ជឹងវត្ថុតាងទាំងអស់ហ្នឹង គឺត្រូវរក្សាទុក​នៅទីតាំង​មាន​សុវត្ថិភាពនៅតាមស្នាក់ការគោលដៅយើងទាំងអស់។ រង់ចាំការដេញថ្លៃ ហើយប្រសិនជាអត់មានការដេញថ្លៃទេ វត្ថុ​តាងទាំងអស់ត្រូវរក្សាទុកបន្ត។ វត្ថុតាងយើងញ៉ែកជា២។ មួយវត្ថុតាងដែលវាងាយពុកផុយ គឺមានឈើ។ អញ្ជឹង​វត្ថុ​តាង​ឈើនេះជាទូទៅ គឺរយៈ​ពេល​១​ឆ្នាំ គឺមានក្រុមហ៊ុនដាក់ពាក្យស្នើសុំដេញថ្លៃម្តង។​ដោយឡែកពាក់ព័ន្ធវត្ថុតាង​ជា​ម​ធ្យោបាយវិញ មានម៉ូតូ រថយន្ត និង​រណាយន្តជាដើមអីហ្នឹង តាមនីតិវិធីទោះបីជាមិនមានការដេញ​ថ្លៃមួយ​ឆ្នាំម្តងក៏​ដោយ ក៏វាទុកអត់មាន​ការពុកផុយ​អី​ទេ​។ អាចរយៈពេលយូរជាងហ្នឹងធ្វើការដេញថ្លៃក៏នៅតែ​ដេញថ្លៃបានធម្មតា លើក​លែងតែឈើទេ។ ឈើត្រូវដេញថ្លៃម្តង ក្នុងរយៈពេល១ឆ្នាំ ដើម្បីកុំឱ្យវាពុកផុយបាត់គុណភាព។
តើបទល្មើសក្នុងតំបន់ការពារធនធានធម្មជាតិ មានស្ថានភាពយ៉ាងម៉េចដែរមកដល់ពេលនេះ?
សកម្មភាពបទល្មើសជាក់ស្តែង នៅក្នុងឆ្នាំ ២០២៣ និងឆ្នាំ២០២៤ ឃើញថា មានការថមថយច្រើន ជា​ពិ​សេសករណី​កាប់​​រានដីព្រៃ រឹតតែមានការថមថយ។ នេះគ្រាន់តែជាការសន្និដ្ឋានមួយផ្នែក ជាជំហានដំបូង នូវអ្វី​ដែល​ខ្ញុំកំ​ពុង​តែ​អនុវត្ត​។ យើងនឹងមានការពិនិត្យមើលតាមក្រុមការងារបច្ចេកទេស។ គេនឹង​ធ្វើ​ការប្រៀបធៀបថា តើសកម្ម​ភាព​បទល្មើស នៅឆ្នាំ២០២៣ និងសកម្មភាពបទល្មើសឆ្នាំ២០២៤ មានការប្រែប្រួល ឬ​ថម​ថយ​របៀបម៉េច។
តើលោកធ្វើយ៉ាងដូចម្តេច ដើម្បីពង្រឹងប្រសិទ្ធភាព ក៏ដូចជាកាត់បន្ថយ បទ​ល្មើស​ក្នុង​ដែន​ជម្រក​សត្វ​ព្រៃកែវ​សីមា​នេះ​?
យើងក៏មានទិសដៅថា ធ្វើម៉េចដើម្បីការពារ អភិរក្សតំបន់យើងហ្នឹងឱ្យបានគង់វង្សតទៅមុខទៀត ឱ្យមាននិរន្តភាព។ ទី១ គឺយើងពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់នេះឱ្យបាន១០០ភាគរយ។ ទី២ យន្តការនៃការផ្សព្វផ្សាយ ពីច្បាប់ លិខិតបទដ្ឋានគ​តិ​យុត្តិ ពាក់ព័ន្ធវិស័យបរិស្ថាន ជាពិសេស ក្រមបរិស្ថានធនធានធម្មជាតិថ្មី ដែលយើងទើបតែប្រកាស​ដាក់ឱ្យអនុវត្ត​ចាប់​ពី​ខែ​៦មក ដល់ឥលូវនេះ។ អញ្ជឹងចំណុចនេះសំខាន់ ហើយការផ្សព្វផ្សាយនេះ មិនមែនធ្វើឡើងតែនៅទីប្រជុំជន ទីរួម​ស្រុក ទីរួមខេត្តនោះទេ គឺយើងផ្សព្វផ្សាយរហូតទៅដល់ភូមិគោលដៅទាំង២០ក្នុងតំបន់កែវសីមាយើងនេះ ដើម្បីឱ្យ​គាត់ បានយល់ បានជ្រាបពីសារៈសំខាន់នៃព្រៃឈើនិងច្បាប់ពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ហ្នឹង។ នេះក៏ទាញគាត់មកវិញដែរ។ ទី៣ គឺតាមរយៈការអនុវត្តគម្រោង រេដបូកនេះ គឺ លើកស្ទួយជីវភាពសហគមន៍ ជាពិសេសជីវភាពស​ហគមន៍នៅក្នុង​មូលដ្ឋានទាំង២០ភូមិហ្នឹង ឱ្យមានជីវភាពសម្យរម្យ។ ឥលូវនេះ យើងកំពុងតែអនុវត្តគម្រោងរេដបូកនេះ អញ្ជឹង ការ​បែង​ចែកផលប្រយោជន៍ពីគម្រោងរេដបូកនេះ ភូមិខ្លះបាន៣ម៉ឺនដុល្លារ ខ្លះបាន៤ម៉ឺន ខ្លះបានរហូតដល់ទៅ៥ម៉ឺនដុល្លារ។ ៣ចំណុចនេះសំខាន់។ ចំណុចសំខាន់មួយទៀតយើងប្តេជ្ញាចិត្តអនុវត្តយុត្តិសាស្រ្តចក្រារបស់ក្រសួងប​រិស្ថាន ឱ្យបាន​ជោគ​ជ័យ​តាមផែនការ ដែលបានគ្រោងទុក។ នេះជាអាទិភាព៤សំខាន់។
តើលោកមានការអំពាវនាវយ៉ាងណាដែរ ដើម្បីឱ្យមានការចូលរួមការការពារធនធានធម្មជាតិក្នុង​តំបន់​នេះ​កាន់​តែ​ច្រើ​ន​ឡើង?
ក្នុងនាមជាមន្រ្តីអនុវត្តច្បាប់ គឺយើងអត់ចង់ឱ្យមានសកម្មភាពបទល្មើសកើតឡើងនោះទេ។ អ្វីដែលយើងចង់បានធំ​បំ​ផុតគឺអ្នកដែលនៅជុំវិញតំបន់ការពារធម្មជាតិទាំងអស់ហ្នឹង ឱ្យគាត់ចូលរួម បង្វែរពីការប្រព្រឹត្តបទល្មើសធនធានធម្ម​ជាតិ មកចូលរួមសហការជាមួយយើង ការពារធនធានធម្មជាតិវិញ​ ព្រោះនេះជាអាទិភាពមួយ។ ការអនុវត្តច្បាប់១០០ ភាគរយ គឺយើងនៅតែធ្វើ ប៉ុន្តែអ្វីដែល យើងចង់បាន គឺយើងអត់ចង់យកច្បាប់ទៅអនុវត្ត ដែលយើងឃើញហើយ ការចាប់ចង មិនមែនលទ្ធផលល្អនោះទេ។ សកម្មភាពបទល្មើសខ្លះ មកពីកត្តាជីវភាពរបស់ពួកគាត់។ អញ្ជឹង​បាន​ជាគាត់ទៅប្រព្រឹត្តបទល្មើស ដើម្បីយកមកផ្គត់ផ្គង់ជីវភាព តែយើងចង់ឱ្យគាត់ឈប់ប្រព្រឹត្តបទ​ល្មើស​ទាំងអស់ហ្នឹង មក​ចូល​រួមការការពារទាំងអស់គ្នាវិញ៕