នៅ​ក្នុងយុគ្គសម័យឌីជីថល និងការវិវត្តដ៏​ឆាប់រហ័សនៃសេដ្ឋកិច្ច​ពិភពលោក បញ្ញាសិប្បនិម្មិត(AI)​បាន​ក្លាយ​ជា​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​​កាន់​តែ​សំខាន់សម្រាប់​​​ការ​​​គ្រប់​គ្រង​​​ដំណើរ​​ការ​អាជីវកម្ម និង​​ជា​ពិសេស​​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​​​ជា​អន្តរ​ជាតិ។
ជាមួយ​នឹង​តម្រូវ​ការ​​ចំណេះដឹង​ទាក់​ទង​នឹង​ AI សភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា និងមជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍធុរកិច្ច(BDC) រួមសហការជាមួយមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ(SDF) និងក្រុមហ៊ុន កូដីងហ្គេត ថេកណូឡូជី ឯ.ក(Codingate Technology Co., Ltd) កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៧ ខែ​មីនា បាន​រៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលមួយ​​ស្តីពី«ជំនាញក្នុងការប្រើប្រាស់ AI សម្រាប់ការបង្កើតយុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សារ និងមាតិកាឌីជីថល» ទៅ​ដល់​សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម​​ (SMEs) ក្រោមការគាំទ្រពីសហគ្រិនខ្មែរ។
វគ្គបណ្តុះបណ្តាល​នេះ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ជូនដល់ពាណិជ្ជករ-អាជីវករ និងសមាជិក​សមាជិកាទាំងអស់ ដែលជាម្ចាស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម​នៅ​កម្ពុជា សរុបប្រមាណ​ ៧០នាក់ ដោយទទួលបានការឧបត្ថម្ភពីធនាគារវីង​(ខេមបូឌា) ម.ក, ធនាគារប្រៃសណីយ៍កម្ពុជា ម.ក, ធនាគារ ជេ ត្រាស់ រ៉ូយ៉ាល់ ម.ក និងធនាគារសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមកម្ពុជា(SME Bank)។
តំណាងមជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍធុរកិច្ច នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ លោក ភាព សុភ័ណ បាននិយាយ​ថា ក្នុងយុគ្គសម័យកាលឌីជីថល និងការវិវត្តយ៉ាងឆាប់រហ័សនៃពិភពលោក​ដែល​ងាកទៅរកការប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ ដើម្បី​ផ្លាស់ប្តូរសេដ្ឋកិច្ច-ពាណិជ្ជកម្ម និងជំរុញឱ្យការគ្រប់គ្រងអាជីវកម្ម ឱ្យ​ទទួលបាន​ប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់​ជាង​មុន។
លោកបានថ្លែង​ថា៖​«​បញ្ញាសិប្បនិម្មិត​(AI) បានក្លាយជាឧបករណ៍មួយក្នុងការផ្លាស់ប្តូរសេដ្ឋកិច្ច-ពាណិជ្ជកម្ម និងជំរុញឱ្យការគ្រប់គ្រងអាជីវកម្មទទួលបានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ និងមានសារៈសំខាន់សម្រាប់សមាជិក-សមាជិកា​សភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម​នៅ​កម្ពុជា ដើម្បីរក្សាការប្រកួតប្រជែង និង​បំពេញតម្រូវការទីផ្សារក្នុងតំបន់ និងពិភពលោក»។
ប្រធានក្រុមហ៊ុនកូដីងហ្គេត ថេកណូឡូជី ឯ.ក លោក សុខ សុភមង្គល ដែល​ជា​គ្រូ​បណ្តុះបណ្តាល​ក្នុង​វគ្គ​ខាង​លើ បាន​លើក​ឡើង​ថា បច្ចុប្បន្ន​បច្ចេក​វិទ្យា​បញ្ញាសិប្បនិម្មិត(AI)​​បាន​ដើរ​តួនាទី​កាន់​តែ​សំខាន់​នៅ​គ្រប់​សកម្ម​ភាព​​​អាជីវកម្ម ​រាប់​ចាប់​តាំង​ពី​ការ​រៀបចំ​​យុទ្ធសាស្ត្រ​ទីផ្សារ និងការបង្កើតមាតិកាបែបឌីជីថល ក្នុងការកំណត់អតិថិជនគោលដៅ និងការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ស្វ័យប្រវត្តិសម្រាប់បង្កើនប្រសិទ្ធភាពការងារនៅក្នុងអាជីវកម្មប្រចាំថ្ងៃ។
លោក​បន្ត​ថា តាម​រយៈ​វគ្គ​បណ្តុះ​បណ្តាល​នេះ ម្ចាស់អាជីវកម្មទាំងអស់នឹងទទួលបានចំណេះដឹងជាក់ស្តែង​ក្នុងការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធ AI សម្រាប់ប្រសិទ្ធភាព​អាជីវកម្ម ព្រមទាំងស្វែងយល់ពីយុទ្ធសាស្ត្រទីផ្សារឌីជីថល ដ៏មានប្រសិទ្ធភាព ដើម្បីទាក់ទាញ និងរក្សាអតិថិជនផងដែរ។
ប្រធានសមាគមបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនៃកម្ពុជា លោក ឈិន កេន បាន​ប្រាប់​ភ្នំពេញ​ប៉ុស្តិ៍​​​ថា ​ក្នុង​បរិបទ​នៃ​បដិវត្តន៍​ឧស្សាហកម្ម​ ៤.០ ពិសេស​ការ​លេច​ឡើង​វត្តមាន​ជំងឺ​កូវីដ​ ១៩ បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​សម្ទុះ​នៃ​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេក​វិទ្យា​នៅ​​គ្រប់​​ប្រតិបត្តិការ​អាជីវកម្មប្រចាំថ្ងៃ ពិសេសពាណិជ្ជកម្ម​​អន្តរ​ជាតិ​​បោះ​ជំហាន​ទៅ​​មុខ​យ៉ាង​លឿន​។
ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម​​​ពេល​នេះ គឺ​ត្រូវ​ការ​ភាពបត់បែន ​ស្វាហាប់ និង​ឆាប់​រហ័ស ដែល​ចំណុច​ទាំង​អស់​នេះ​សុទ្ធ​តែ​​​ត្រូវ​ការ​បច្ចេក​វិទ្យា​។ លោក​បន្ត​ថា បច្ចេក​វិទ្យា ​​គឺ​ជា​ចំណែក​​ជួយ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រតិបត្តិការ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​កាន់​តែ​ងាយ​ស្រួល​ និង​​មិន​​ចំណាយ​ពេល​ទៅជួប​ផ្ទាល់​​។
លោក​ប្រាប់​ទៀត​ថា៖​«​បច្ចេក​វិទ្យា​បញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) បាន​ចូល​រួម​ចំណែក​កាន់​តែ​ច្រើន​​ក្នុង​ប្រតិបត្តិការ​អាជីវកម្ម​​អន្តរ​ជាតិ ខណៈ​​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ការ​ប្រើ​ប្រាស់​បច្ចេក​វិទ្យា​ក្នុង​អាជីវកម្ម​ក៏​បានកើន​ឡើង​ផងដែរ​»​។
​លោក​លើក​ឡើង​ទៀត​ថា នៅ​ពេលមាន​​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេក​វិទ្យា​ក្នុង​ការ​ប្រកប​អាជីវកម្ម​កាន់​តែ​ច្រើន ក៏​នឹង​ជួយ​ឱ្យ​កម្ពុជា​ទាក់​ទាញ​អ្នក​វិនិយោគ​ឱ្យ​ចូល​មក​បណ្តាក់​ទុន ឬ​បញ្ជា​ទិញ​ទំនិញ​ពី​កម្ពុជា​នាំ​ទៅ​ទីផ្សារ​អន្តរ​ជាតិ​កាន់​តែ​ច្រើន​ផងដែរ​៕