ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី អនុប្រធានទី១ ក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា(CDC) លោក ស៊ុន ចាន់ថុល បាន​លើក​ឡើង​ថា កម្ពុជា​គឺ​ជា​គោលដៅ​ដែល​វិនិយោគិន​ទាំង​អស់​គួរ​ពិចារណាមក​បណ្តាក់​ទុន ខណៈ​រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​ធ្វើពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ច​របស់​ខ្លួនដើម្បីបង្កើន​សមត្ថភាពប្រកួតប្រជែង​ប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាប័ន្ន។
នេះ​ជាការ​លើក​ឡើង​របស់​លោក ស៊ុន ចាន់ថុល ក្នុង​ពិធី​បើក​កិច្ចប្រជុំកំពូលវាយនភណ្ឌកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោមប្រធានបទ «កសាងអនាគត៖ បង្កើនភាពប្រកួតប្រជែង និងចីរភាព» ដែលបាន​​ប្រព្រឹត្ត​ឡើង​ក្នុង​ថ្ងៃ​ទី​៣១ ខែ​មីនា នៅ​សណ្ឋាគារ សូហ្វីតែល ភូគីត្រា ភ្នំពេញ។
កិច្ច​ប្រជុំ​នេះ​មាន​ការ​ចូល​រួម​ពី​ថ្នាក់​ដឹក​នាំ CDC, រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ, នាយិកាអង្គការ ILO ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា ថៃ និងឡាវ, តំណាងក្រសួង/ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ, ថ្នាក់​ដឹក​នាំ​សមាគមវាយនភណ្ឌ សម្លៀកបំពាក់ ស្បែកជើង និងផលិតផលធ្វើដំណើរនៅកម្ពុជា(TAFTAC), តំណាង​សភាពាណិជ្ជកម្មអឺរ៉ុបប្រចាំកម្ពុជា (EuroCham), គម្រោងរោងចក្រកាន់តែប្រសើរនៅកម្ពុជា​(Better Factories Cambodia), អង្គការ GIZ និង​តំណាងម៉ាកយីហោអន្តរជាតិធំៗ ជា​ច្រើន​ទៀត​។
លោក ចាន់ថុល បាន​លើក​ឡើង​​ថា ប្រទេស​​កម្ពុជា​កំពុង​បោះ​ជំហាន​ទៅមុខ​យ៉ាង​លឿន​លើ​គ្រប់​វិស័យ។ មាន​ហេតុផល​ជា​ច្រើន​ ដែល​​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ក្លាយ​ជា​ទីតាំង​ដ៏មាន​សក្តានុពល​​សម្រាប់​ការ​បណ្តាក់​ទុន​លើ​គ្រប់​វិស័យ។
តាមរយៈកិច្ចប្រជុំនេះ​លោក​​សង្ឃឹមថាអ្នកចូលរួមពីគ្រប់វិស័យពាក់ព័ន្ធនឹងបានឈ្វេង​យល់​បន្ថែមអំពីមាគ៌ានៃការរៀបចំកសាងអនាគតរបស់វិស័យវាយនភណ្ឌ និងកាត់ដេរនៅកម្ពុជា។
បើ​តាម​លោក ចាន់ថុល ហេតុ​ផលសំខាន់​ៗ​ដែល​​កំពុង​ជួយ​បង្កើត​បរិយាកាស​អំណោយ​ផល​សម្រាប់​ការ​បណ្តាក់​ទុន​នៅ​កម្ពុជា​មាន​ដូចជា ការ​ដាក់​ចេញ​​គោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល​ក្នុងការលើកកម្ពស់ការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ, ស្តង់ដារការងារ, ការគ្រប់គ្រងបរិស្ថាន, ការធ្វើពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ច និង​ការអនុវត្តឌីជីថលូបនីយកម្ម, ការ​ចូលរួមជំរុញល្បឿនការងារប្រកបដោយគុណភាព និងប្រសិទ្ធភាព, និង​ទស្សនៈវិស័យ​ក្នុង​ការ​​បញ្ចប់ឋានៈជាប្រទេសដែលមានការអភិវឌ្ឍ​ទាប​នាពេលខាងមុខ​។
លោក​ប្រាប់​ទៀត​ថា ​ក្រៅ​ពី​កត្តា​ខាង​លើ កម្ពុជា​ក៏​​មាន​យន្តការ​ក្នុង​ការ​ត្រៀមលក្ខណៈឱ្យរួចរាល់សម្រាប់ច្បាមយកឱកាសនាពេល​អនាគត ស្របតាមរបត់សេដ្ឋកិច្ចជាសកល ដោយពង្រឹងសមត្ថភាពវិស័យវាយនភណ្ឌ និងកាត់ដេរ ឱ្យមានភាពរីកចម្រើន ទំនើបទាន់សម័យ។
លោក​ថ្លែង​​ថា៖​«​ខ្ញុំ​ក៏​រំពឹងថា​កិច្ចប្រជុំកំពូលនេះនឹងក្លាយជាវេទិកាសម្រាប់ការកសាងទំនាក់ទំនងរវាងរាជរដ្ឋាភិបាល ស្ថាប័នសង្គមស៊ីវិល និងវិស័យឯកជន ដើម្បីធានាបានថាវិស័យវាយនភណ្ឌ និងការកាត់ដេរសម្លៀកបំពាក់របស់កម្ពុជា មានសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែង​ប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាប័ន្ន»។
ទិន្នន័យកត់​ត្រា​ដោយអគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា(GDCE) បង្ហាញ​ថា ក្នុង​ឆ្នាំ​២០២៤ កម្ពុជា​បាន​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​វាយនភណ្ឌ​ដែល​មាន​លេខ​កូដ៍​(HS ២​ខ្ទង់) ៦១, ៦២, ៦៣ និង ៦៤ ក្នុង​ទឹក​ប្រាក់​សរុប ១១,៦៨ ពាន់​លាន​ដុល្លារ កើន​ឡើង ២៤,​៤ ភាគរយ​បើ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ ​២០២៣ ដែល​មាន ៩,៣៩ ពាន់​​លាន​ដុល្លារ។
ទឹក​ប្រាក់​នាំ​ចេញ​ផលិតផល​ទាំង​អស់​ខាង​លើ ស្មើ​នឹង ៤៤,៥៩ ​ភាគរយ​នៃ​ចំនួន​ទឹក​ប្រាក់​នាំ​ចេញ​សរុប​របស់​កម្ពុជា ឆ្នាំ​ ២០២៤ ដែល​មាន​​ ២៦,២ ពាន់​លាន​ដុល្លារ។
ប្រភេទ​ទំនិញ​លេខកូដ៍​(HS ២​ខ្ទង់) ៦១,​ ៦២ និង ៦៣ រួម​មាន​សម្លៀក​បំពាក់ និង​គ្រឿង​បន្ទាប់​បន្សំ ធ្វើ​ឡើង​ពី​ក្រណាត់ ឬ​មិន​ធ្វើ​ពី​ក្រណាត់ និង​វត្ថុ​វាយនភណ្ឌ​កែច្នៃ​មួយ​ចំនួន​ទៀត ចំណែក​ទំនិញ​ស្ថិត​ក្នុង​លេខកូដ៍ ៦៤ រួម​មាន​ ស្បែកជើង​ ស្រោមជើង និង​វត្ថុ​ប្រហាក់​ប្រហែល៕