សៀមរាប៖ អង្គការអន្តរជាតិឡាហ្វ្រង់កូហ្វូនី (OIF) បានរៀបចំសិក្ខាសាលាថ្នាក់តំបន់មួយនៅខេត្តសៀមរាប ប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីដំណើរការគំនិតផ្តួចផ្តើមដ៏សំខាន់របស់ខ្លួនក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់វិស័យទេសចរណ៍ប្រកបដោយចីរភាព «Destination Eco-Talents» (DET)។ព្រឹត្តិការណ៍រយៈពេលបីថ្ងៃចាប់ពីថ្ងៃទី ២៦ ដល់ថ្ងៃទី ២៨ ខែមីនា បានប្រមូលផ្តុំភាគីពាក់ព័ន្ធសំខាន់ៗចំនួន ៨០នាក់ មកពីប្រទេសកម្ពុជា ឡាវ ថៃ និងវៀតណាម។
ការលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍន៍ទេសចរណ៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព
អ្នកចូលរួមបានពិភាក្សា និងចែករំលែកការអនុវត្តល្អបំផុតក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងកិច្ចសហការក្នុងតំបន់។លោកបណ្ឌិត ថុក សុខុម រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងទេសចរណ៍ បានបញ្ជាក់ពីការប្ដេជ្ញាចិត្តរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលចំពោះកំណើនទេសចរណ៍បៃតងប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
លោក Edgar Doerig តំណាងអង្គការ OIF ប្រចាំតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក បានគូសបញ្ជាក់អំពីតម្រូវការបន្ទាន់ដើម្បីដោះស្រាយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងកំណត់ទីតាំងទេសចរណ៍ជាកត្តាជំរុញនៃការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព។
លោកបានបញ្ជាក់ថា៖ «វិស័យទេសចរណ៍ត្រូវតែក្លាយជាក្បាលម៉ាស៊ីននៃការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពដែលមានសមត្ថភាពបង្កើតការងារខណៈពេលដែលការអភិរក្សធនធានធម្មជាតិ និងវប្បធម៌»។
កិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងតំបន់ និងការអប់រំ
គោលបំណងសំខាន់នៃគម្រោង DET គឺដើម្បីកសាងភាពជាដៃគូរវាងរដ្ឋាភិបាល វិស័យឯកជន អ្នកសិក្សា និងសហគមន៍មូលដ្ឋាន។ យុទ្ធសាស្ត្ររបស់អង្គការ OIF ប្រើប្រាស់ភាសាបារាំងជាឧបករណ៍ដើម្បីជំរុញការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងតំបន់។
ការអប់រំ និងការបណ្តុះបណ្តាលត្រូវបានបង្ហាញជាទិដ្ឋភាពសំខាន់នៃវិស័យទេសចរណ៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព ដោយស្របតាមប្រធានបទទិវាអន្តរជាតិនៃឆ្នាំ ២០២៥ របស់ក្រុមប្រទេសនិយាយភាសាហ្វ្រង់កូហ្វូនី៖ «ខ្ញុំអប់រំខ្លួនឯង ដូច្នេះខ្ញុំអាចធ្វើបាន»។
តួនាទីយុទ្ធសាស្ត្ររបស់កម្ពុជា
ខេត្តសៀមរាបត្រូវបានជ្រើសរើសធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះមជ្ឈមណ្ឌលគោលដៅអេកូ-ទេពកោសល្យ (Destination Eco-Talents Center) ដំបូងគេដែលនឹងផ្តល់កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាល និងធនធានដើម្បីគាំទ្រការផ្សព្វផ្សាយ និងការអនុវត្តបទពិសោធន៍ទេសចរណ៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព។ កម្ពុជាត្រូវបានដាក់ជាប្រទេសសាកល្បងនៃគម្រោង DET ជាគំរូសម្រាប់គំនិតផ្តួចផ្តើមទេសចរណ៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាពនៅក្នុងតំបន់។
សិក្ខាសាលាបានបញ្ចប់នៅថ្ងៃទី ២៨ ខែមីនា ជាមួយនឹងដំណើរទស្សនកិច្ចសិក្សាលើគម្រោងដែលផ្តល់មូលនិធិដោយអង្គការ OIF ក្នុងតំបន់នៅខេត្ដសៀមរាប ដោយពង្រឹងតួនាទីរបស់ប្រទេសកម្ពុជាក្នុងការជំរុញទេសចរណ៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព។
ការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះ ហ្វ្រង់កូហ្វូនី និងទេសចរណ៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព
ថ្លែងជាភាសាបារាំង លោកបណ្ឌិត សុខុម បានលើកឡើងពីសមាជិកភាពប្រកបដោយមោទនភាពរបស់កម្ពុជានៅ La Francophonie និងអត្ថប្រយោជន៍របស់វាក្នុងការជំរុញភាពជាដៃគូការទូត និងសេដ្ឋកិច្ច ជាពិសេសក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យទេសចរណ៍។
គម្រោង DET ស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្រទូលំទូលាយរបស់អង្គការ OIF ក្នុងការប្រើប្រាស់ភាសាបារាំង ដើម្បីលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងតំបន់។
ប្រធានបទសំខាន់ៗ រួមមាន ការបណ្តុះបណ្តាលយុវជន និងស្ត្រីក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព ដោយផ្តោតលើវិជ្ជាជីវៈ និងលទ្ធភាពការងារ ការអភិវឌ្ឍន៍ការផ្តល់ទេសចរណ៍ស្ទួយបរិស្ថាន និងការបង្កើតបណ្តាញដើម្បីចែករំលែកការអនុវត្ត និងឱកាសល្អបំផុត។
អ្នកចូលរួមសិក្ខាសាលាបានស្វែងយល់ពីទិដ្ឋភាពផ្សេងៗនៃគម្រោង DET រួមទាំងករណីសិក្សាដែលទទួលបានជោគជ័យពីតំបន់មេគង្គ និងតួនាទីកិច្ចសហការក្នុងតំបន់ក្នុងការពង្រឹងវិស័យទេសចរណ៍។
អង្គការ OIF ផ្ដោតសំខាន់លើសារៈសំខាន់នៃការអប់រំ និងការច្នៃប្រឌិតឌីជីថលក្នុងការផ្លាស់ប្តូរវិស័យទេសចរណ៍ ដើម្បីបំពេញតម្រូវការរបស់អ្នកធ្វើដំណើរដែលយល់ដឹងអំពីបរិស្ថាននាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។
កញ្ញា Adjara Diouf អ្នកសម្របសម្រួលគម្រោងនៅ REPAP/OIF បានរំឭកឡើងវិញនូវការយកចិត្តទុកដាក់របស់អង្គការ OIF ក្នុងការលើកកម្ពស់ភាសាបារាំង ភាពចម្រុះនៃវប្បធម៌ សន្តិភាព ប្រជាធិបតេយ្យ សិទ្ធិមនុស្ស ការអប់រំ និងការអភិវឌ្ឍន៍សេដ្ឋកិច្ចប្រកបដោយចីរភាព។
កញ្ញាបានកត់សម្គាល់ថា រវាងឆ្នាំ ២០១៤ និង ២០២២ គំនិតផ្តួចផ្តើមសាកល្បងរបស់ OIF ស្តីពីសេដ្ឋកិច្ចពណ៌ខៀវ និងទេសចរណ៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាពសម្រាប់រដ្ឋអភិវឌ្ឍន៍កោះតូច (SIDS) បានដាក់មូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់សកម្មភាពជាក់ស្តែង រួមទាំងការពិគ្រោះយោបល់នយោបាយ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងតស៊ូមតិ និងគម្រោងផ្ទាល់ពីឆ្នាំ ២០២១ ដល់ឆ្នាំ ២០២៣ នៅក្នុងតំបន់មហាសមុទ្រឥណ្ឌា។
ជាមួយនឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាបន្តបន្ទាប់ កម្ពុជា រួមជាមួយឡាវ ថៃ និងវៀតណាម កំពុងត្រួសត្រាយផ្លូវសម្រាប់អនាគតទេសចរណ៍ប្រកបដោយនិរន្តរភាព ដែលជាកន្លែងសហគមន៍ក្នុងតំបន់រីកចម្រើន ហើយបរិស្ថានត្រូវបានថែរក្សាសម្រាប់មនុស្សជំនាន់ក្រោយ។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីការកាត់បន្ថយកាបោនដ៏ច្រើនសន្ធឹក គ្របដណ្តប់លើសកម្មភាពទាំងអស់ដែលបានធ្វើឡើងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា (មិនរាប់បញ្ចូលការដឹកជញ្ជូនអន្តរជាតិ)។ វាធានាបាននូវអព្យាក្រឹតភាពកាបោនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
សារធាតុកាបោកឌីអុកស៊ីត សរុបចំនួន ៣៦ តោនត្រូវបានកាត់បន្ថយ ដែលបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តជាក់ស្តែងចំពោះនិរន្តរភាពបរិស្ថាន។ ឥណទានកាបោននឹងត្រូវបានប្រើដើម្បីគាំទ្រគម្រោងនានាក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ចំពោះការពង្រឹងបន្ថែមទៀតនូវផលប៉ះពាល់ក្នុងស្រុក ប្រកបដោយនិរន្តរភាព៕