អាជ្ញាធរទេសចរណ៍ថៃ (TAT) បានប្រកាសកាលពីថ្ងៃអាទិត្យថា ផែនការ​របស់ខ្លួន​ក្នុង​ការ​ប្រារព្ធ​ពិធីបុណ្យសង្ក្រាន្ត​ដ៏ធំនៅទូទាំងប្រទេសនឹងដំណើរការទៅតាមការគ្រោងទុក។
TAT បានបញ្ជាក់ថា បន្ទាប់ពីការវាយតម្លៃស្ថានភាពពីការរញ្ជួយដីកាលពីថ្ងៃសុក្រ បានរកឃើញថាស្ថានភាពនៅក្នុងទីក្រុងបាងកក និងផ្នែកផ្សេងទៀតនៃប្រទេសបានវិលមករកភាពប្រក្រតីវិញហើយ។
ជាឧទាហរណ៍ អាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិដនមឿង និងអាកាសយានដ្ឋាន​អន្តរជាតិ​សុវណ្ណភូមិ ក្នុងទីក្រុងបាងកក បានបន្តដំណើរការដូចធម្មតា ដោយ​ក្រុមហ៊ុនអាកាសចរណ៍​បាន​ផ្តល់​សេវាកម្ម​ជាធម្មតា។
លើសពីនេះទៀត ការដឹកជញ្ជូនសាធារណៈ ជាពិសេសសេវាផ្លូវដែកអគ្គិសនីដែលដំណើរការដោយ BTSC និង MRT នៅតែដំណើរការធម្មតា ហើយសណ្ឋាគារ និង​កន្លែង​កម្សាន្ត​ក្នុង​តំបន់​ទេសចរណ៍​សំខាន់ៗ​ក៏​មិន​រង​ផល​ប៉ះពាល់​ដែរ។
TAT បានរាយការណ៍ថា ភ្ញៀវទេសចរមិនបានលុបចោលការកក់របស់ពួកគេទេ ហើយប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍​ក៏មិនបានដកការកក់ទុក​មុន​របស់​ពួក​គេ​ផងដែរ។
TAT ក៏បានបញ្ជាក់ផងដែរថា ផ្លូវហាយវេទូទាំងប្រទេសមិនមានទទួលរងការខូចខាត និងអាចប្រើប្រាស់បានជាធម្មតាសម្រាប់ការធ្វើដំណើរ។
ដើម្បីធានាសុវត្ថិភាពភ្ញៀវទេសចរ TAT ​កំពុង​ស្វែងរកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ពីវិទ្យាស្ថានវិស្វកម្ម​នៃប្រទេស​ថៃ និងនាយកដ្ឋានសាធារណការ ដើម្បីត្រួតពិនិត្យសណ្ឋាគារដែលមានកម្ពស់ខ្ពស់។
អាជ្ញាធរ​បាន​ធានា​ដល់​សាធារណជន​ថា ការ​រៀបចំ​ពិធី​បុណ្យ​សង្ក្រាន្ត​ដ៏​ធំ​នៅ​ទីក្រុង​បាងកក ឈៀងម៉ៃ និង​ទីតាំង​ផ្សេង​ទៀត​នឹង​មិន​រង​ផល​ប៉ះពាល់​ឡើយ៕