ភ្នំពេញ៖ របាយការណ៍​គោលនយោបាយថ្មីដែលបានចេញផ្សាយកាលពីម្សិលមិញ ថ្ងៃទី ៣១ ខែមីនា ដោយវិទ្យាស្ថានគោលនយោបាយសាធារណៈអាស៊ីអាគ្នេយ៍ (SEAPPI) និងវិទ្យាស្ថានចក្ខុវិស័យអាស៊ី (AVI) បន្ដ​ក្រើន​រំឭក​លើអត្រានៃ​ការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងក្នុងចំណោមយុវជននៅកម្ពុជា។
របាយការណ៍ដែលមានចំណងជើងថា «ការពង្រឹងទិដ្ឋភាពទូទៅនៃគោលនយោបាយនៅកម្ពុជាដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការទទួលទានគ្រឿងស្រវឹងហួសកម្រិត» បង្ហាញអំពីនិន្នាការដែលបង្កបញ្ហាក្នុងចំណោមយុវវ័យ ដោយ ២៥,៨​ភាគរយ​ នៃយុវជន​អាយុពី ១៥-១៩ ឆ្នាំបានចូលរួមទទួល​ទាន​គ្រឿង​ស្រវឹង​ច្រើន​លើស​លប់​ (HED) ​ជាតួលេខខ្ពស់ជាងប្រទេសជិតខាងក្នុងតំបន់ជាច្រើនរបស់កម្ពុជា។
យោង​តាម របាយការណ៍​គោលនយោបាយថ្មី បាន​បង្ហាញថា​៖ «​កម្ពុជា​បច្ចុប្បន្ន​ជា​ប្រទេស​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​អាស៊ី​ដែលមិនបាន​កំណត់​អាយុ​បុគ្គល​ក្នុងការ​ទិញ​​​គ្រឿង​ស្រវឹង»។
របាយ​ការណ៍​បានបន្ដថា​៖ «ភាពខ្វះចន្លោះនៃបទប្បញ្ញត្តិនេះបានធ្វើឱ្យយុវជនងាយប្រឈមគ្រឿងស្រវឹង​។​ នៅកម្ពុជា ២៥,៨ភាគរយនៃយុវជនដែលមានអាយុពី ១៥ទៅ ១៩ឆ្នាំ បានរាយការណ៍ថា បានទទួល​ទាន​គ្រឿងស្រវឹងជោកជាំ​ ​​ឈ្នះ​យុវជន​ថៃ ដែលមានអត្រា​២១,៦ភាគរយ​ និង​ចាញ់​យុវជន​វៀតណាម​ ដែល​មាន​អត្រា​ ៣០,៩ភាគរយ»​។
ខណៈពេលដែលវិស័យគ្រឿង​ស្រវឹង​នេះជួយជំរុញសេដ្ឋកិច្ច ដែលមានតម្លៃ ១,១​ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក និងកំពុងកើនឡើង ក្តីបារម្ភត្រូវបានលើកឡើងអំពីផលប៉ះពាល់នៃទម្លាប់ប្រើប្រាស់ច្រើនហួសហេតុ រួមទាំងស្រវឹង​របើកបរ​ ការទទួល​ច្រើន​លើសលប់​ និងការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងខុសច្បាប់។
នៅឆ្នាំ ២០៣២ ទីផ្សារគ្រឿងស្រវឹង​ត្រូវបានព្យាករណ៍ថានឹងកើនឡើងទ្វេដងដល់ ២,២​ ពាន់លានដុល្លារ ជាមួយនឹងអត្រាកំណើនទីផ្សារប្រចាំឆ្នាំ ៨,១៨ ភាគរយ។ ប្រជាជនកម្ពុជាពេញ​និយម​ប្រើប្រាស់ស្រាបៀរជាមធ្យម ៧២,២​ លីត្រក្នុងមនុស្សម្នាក់ក្នុងមួយឆ្នាំ។
របាយការណ៍នេះផ្តល់នូវអនុសាសន៍ផ្អែកលើភ័ស្តុតាង ដើម្បីបិទគម្លាតគោលនយោបាយសំខាន់ៗ និងការពារសុខភាពសាធារណៈ។
ស្ថិតិនេះគូសបញ្ជាក់អំពីតម្រូវការសម្រាប់ការផ្លាស់ប្តូរគោលនយោបាយជាបន្ទាន់ ដើម្បីការពារសុខភាពរយៈពេលវែង និងផលវិបាកសង្គមនៃការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹងខុសនៅក្នុងក្រុមអាយុដែលងាយរងគ្រោះនេះ។
របាយការណ៍នេះបានឱ្យដឹង​ថា៖ «​ពាក់កណ្តាលនៃយុវជនដែលទទួល​ទាន​ក្នុងរយៈពេល ៣០ ថ្ងៃចុងក្រោយនៃការ​សិក្សា​នេះ​ បានរាយការណ៍យ៉ាងហោចណាស់ទទួលទាន​គ្រឿង​ស្រវឹងម្ដង​ ដោយសង្កត់ធ្ងន់បន្ថែមទៀតអំពីតម្រូវការសម្រាប់ទំនាក់ទំនង​សង្គម​»។
អាកប្បកិរិយានេះមិនត្រឹមតែបង្កើនហានិភ័យនៃការញៀនប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងនាំឱ្យមានគ្រោះថ្នាក់ ការប្រើប្រាស់គ្រឿងស្រវឹង និងកើត​ជំងឺមិនឆ្លង (NCDs) ដូចជា ជំងឺក្រិនថ្លើមថ្លើម ​ជាក្តីកង្វល់ដែលកំពុងកើនឡើងនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ទោះបីជា​យ៉ាងនេះ​ក៏ដោយ ស្រា​បៀរ​ត្រូវបាន​មើលឃើញថា​ជា​ជម្រើស «​សុវត្ថិភាព» ដោយ​អ្នកប្រើប្រាស់​វ័យក្មេង​ជាច្រើន ​​ជាង ៦០ភាគរយ​នៃ​អ្នក​ឆ្លើយតប​ជឿថា ​វា​មាន​ហានិភ័យ​តិចជាង​ភេសជ្ជៈ​មាន​ជាតិ​អាល់កុល​ផ្សេងទៀត ​ជា​ការយល់ឃើញ​ខុស​ដែល​រួមចំណែក​ដល់​ការ​ទទួលទានលើស​លប់​​។​
នៅ​ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៤​ MM4A សហការ​ជាមួយ​វិទ្យាស្ថាន​ជាតិ​សង្គមកិច្ច បានធ្វើ​ការស្ទង់មតិ​ថ្នាក់ជាតិ​ជាមួយ​អ្នកឆ្លើយ​សំណួរ​ចំនួន ១៣៦៣​នាក់​ ដោយ​ប្រើ​ការយក​គំរូ​តាម​ចៃដន្យ​ពហុ​ដំណាក់កាល​នៅ​ទូទាំង​ភូមិសាស្ត្រ​ចំនួន​ប្រាំ និង​តំបន់​ចំនួន​ប្រាំបួន​ក្នុងប្រទេស​កម្ពុជា​។​
អ្នកចូលរួម​ក៏ត្រូវ​បាន​សួរ​អំពី​ការយល់ឃើញ​របស់​ពួកគេ​ចំពោះ​ភេសជ្ជៈ​ស្តង់ដារ​សម្រាប់​កំណត់​ការណែនាំ​អំពី​ការទទួល​ទាន​​កម្រិត​មធ្យម​។​
​លើសពីនេះ​ទៀត MM4A បានរៀបចំ​ការពិភាក្សា​ជា​ក្រុម​ផ្តោត​ចំនួន​ប្រាំបី (FGDs) នៅ​ខេត្តបាត់ដំបង និង​រាជធានី​ភ្នំពេញ ជាមួយនឹង​អ្នក​ផឹក​បច្ចុប្បន្ន​ចំនួន ៦៤ នាក់ ដែលមាន​អាយុ​ចាប់ពី ១៨ ដល់ ៦០ ឆ្នាំ​។​
​ដើម្បី​ឆ្លើយតប​ទៅនឹង​ការរកឃើញ​ទាំងនេះ សៀវភៅ​សបាន​ជំរុញឱ្យមាន​សកម្មភាព​គោលនយោបាយ​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស រួមទាំង​ការអនុវត្ត​អាយុ​ទិញ​ស្របច្បាប់​អប្បបរមា (MLPA) សម្រាប់​គ្រឿង​ស្រវឹង ជា​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​ដែលមាន​រួចហើយ​នៅក្នុង​ប្រទេស​ភាគច្រើន​ជុំវិញ​ពិភពលោក ប៉ុន្តែ​នៅតែ​ខ្វះខាត​នៅ​កម្ពុជា​។​
សៀវភៅស​​នេះ​ផ្តល់​អនុសាសន៍​ឱ្យ​កំណត់ MLPA នៅ​អាយុ ១៨ ឆ្នាំ​ដើម្បី​ពន្យារ​ការចាប់ផ្តើម​គ្រឿង​ស្រវឹង និង​កាត់បន្ថយ​ហានិភ័យ​ដែល​ទាក់ទង​នឹង​ការផឹក​ស្រា​ដំបូង​។​
​លោក​បណ្ឌិត ឆេង គឹម​ឡុង ប្រធានវិទ្យាស្ថានចក្ខុវិស័យអាស៊ី  បាន​ឱ្យដឹង​ថា៖ «​ទិន្នន័យ​នេះ​បានផ្ដល់​ភាពចាំបាច់​លើ​តម្រូវការ​គោលការណ៍​ណែនាំ​ថ្នាក់​ស្ដីពី​ការទទួល​ទាន​គ្រឿង​ស្រវឹង​ដែល​ច្បាស់លាស់ ពង្រឹង​ការអនុវត្ត និង​រៀបចំ​គោលដៅ​លើ​កិច្ចខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​អប់រំ​អ្នក​ទទួលទាន​ដើម្បី​កាត់បន្ថយ​ហានិភ័យ​ដែល​អាច​កើតឡើង​ពី​ការ​ទទួលទាន​គ្រឿង​ស្រវឹង​ច្រើន​ហួស​កម្រិត​»។
លោកបានបន្ដថា​៖ «យើង​ទន្ទឹងរង់ចាំ​មើល អ្នកបង្កើត​គោលនយោបាយ​ចាត់​វិធាន​បន្ត ដោយ​ផ្អែកលើ​អនុសាសន៍ យោងតាម​ភស្តុតាង​ជាក់ស្ដែង​ទាំងនេះ​។ របាយការណ៍​នេះ​ក៏បាន​បង្ហាញថា ការទទួល​ទាន​គ្រឿង​ស្រវឹង​ច្រើន​ហួស​កម្រិត មិន​ត្រឹម​តែមាន​ផលប៉ះពាល់​ដល់​សុខភាព​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​ជា​បញ្ហា​ប្រឈម​ក្នុងសង្គម ផ្ដល់​ផលប៉ះពាល់​ដល់​សុវត្ថិភាព​ផ្លូវថ្នល់ សុខុមាលភាព​របស់​យុវជន និង​ផលិតភាព​សេដ្ឋកិច្ច​ទាំងមូល​»។
​បន្ថែម​ពីលើ​ការផ្តោត​សំខាន់​លើ​ការផឹក​ស្រា​របស់​យុវជន របាយការណ៍​នេះ​ក៏បាន​លើកឡើង​ពី​បញ្ហា​ដែល​កំពុង​កើនឡើង​នៃ​ការប្រើប្រាស់​គ្រឿង​ស្រវឹង ជា​ការរួមចំណែក​យ៉ាងសំខាន់​ដល់​ការស្លាប់​ដោយសារ​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​នៅ​កម្ពុជា​។​
​គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍​ដែល​ទាក់ទង​នឹង​គ្រឿង​ស្រវឹង​បាន​កើនឡើង​ទ្វេដង​ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ ២០០០ ដោយ​យុវជន​ជា​ក្រុម​ដែល​ងាយ​រងគ្រោះ​បំផុត​។​
​លោក Ratcliffe នាយកប្រតិបត្តិនៃវិទ្យាស្ថានគោលនយោបាយសាធារណៈអាស៊ីអាគ្នេយ៍ (SEAPPI)  បាន​លើកឡើងថា​៖  «ជាមួយនឹង​ការបង្កើត​គោលនយោបាយ​ដែល​ផ្អែកលើ​ភស្តុតាង​ច្បាស់លាស់ និង​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​អន្តរ​វិស័យ កម្ពុជា​អាចធ្វើ​ជា​ប្រទេស​គំរូ​ល្អ​មួយ​នៅក្នុង​តំបន់​សម្រាប់​ការគ្រប់គ្រង​គ្រឿង​ស្រវឹង​ប្រកបដោយ​ការទទួលខុសត្រូវ​»៕