សមត្ថកិច្ច​ឃាត់​ខ្លួន​​ជន​មុខ​​​គ្រឿង​ញៀន​ម្នាក់​​ដែល​មាន​កាំភ្លើង​ជាប់​នឹង​ខ្លួន​ទុក​បាញ់​ការពារ​​និង​អ្នក​ពាក់​ព័ន្ធ​​​សរុប​ ១៤​នាក់​ទៀត នៅ​ស្រុក​បាទី​ខេត្ត​តាកែវ។ ស្រប​ពេល​ជាមួយ​គ្នា​នេះ អ្នក​នាំ​ពាក្យ​ក្រសួង​មហា​ផ្ទៃ​ព្រមាន​ក្មេង​ទំនើង​កុំ​ឲ្យ​ចូល​ឆ្នាំ​ក្នុង​គុក។
ស្នងការដ្ឋាន​​នគរ​បាល​ខេត្ត​តាកែវ បាន​ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី១ ខែមេសា​នេះ​ថា នៅ​ថ្ងៃ​ទី២៩​ ខែមីនា សមត្ថកិច្ច​បាន​​ដេញ​ចាប់​ជន​សង្ស័យ​ប្រើ​ប្រាស់​​និង​ជួញដូរ​គ្រឿង​ញៀន​ពីរ​នាក់​ ឈ្មោះ ហៃ ម៉េងហ័ង និង ឈ្មោះ ម៉ី ម៉ន ដែល​សុទ្ធតែ​ជា​មុខ​សញ្ញា​ជួញដូរ​និង​ប្រើ​ប្រាស់​គ្រឿង​ញៀន​យ៉ាង​សកម្ម នៅ​ស្រុក​បាទី។
សមត្ថកិច្ច​បញ្ជាក់​ថា ដំបូង​ឡើយ​​​​សមត្ថកិច្ច​បា​នហៅ​ជន​សង្ស័យទាំង​ពីរ​​ឲ្យ​ឈប់​ដើម្បី​ឆែក​ឆេរ ប៉ុន្តែ​ពួក​គេ​​​មិន​សហការ​ហើយ​បាន​រត់​គេច។ សមត្ថកិច្ច​ក៏​បាន​ដេញ​តាម ហើយ​ចាប់​បាន​ជន​សង្ស័យ​ឈ្មោះហៃ ម៉េងហ័ង និង​បានឆែកឆេរ​រកឃើញវត្ថុតាង រួម​មាន​ កាំភ្លើងខ្លី ម៉ាកឡុក ១ដើម និងម្សៅក្រាមពណ៌សថ្លាសង្ស័យសារធាតុខុសច្បាប់ចំនួន ៣កញ្ចប់តូច ចំណែក​ជនសង្ស័យឈ្មោះ ម៉ី ម៉ន រត់គេចខ្លួន​បាត់។
សមត្ថកិច្ច​បញ្ជាក់​ថា ជនសង្ស័យឈ្មោះ ហៃ ម៉េងហ័ង បានឆ្លើយសារភាពថា កាំភ្លើងខ្លី​ គឺប្រើសម្រាប់ទុកបាញ់ការពារខ្លួនក្នុងពេលចល័តចែកចាយគ្រឿងញៀនទៅតាមគោលដៅនានា ហើយ​ទាំង​គ្រឿង​ញៀន និង កាំ​ភ្លើង​ត្រូវ​បាន​ផ្ដល់​ឲ្យ​ដោយ​មេខ្លោងធំ​របស់​ខ្លួន។
ក្រោយ​មក​ នៅ​ថ្ងៃ​ដដែល​ សមត្ថកិច្ច​ក៏​បាន​ឃាត់​ខ្លួន​មនុស្ស​ពាក់​ព័ន្ធ​១៤​នាក់​ថែម​ទៀត បូក​រួម​ទាំង​ឈ្មោះ​ ម៉ឺន​ ម៉ន​ផង​ និង​បាន​ដកហូតបាន​គ្រឿង​ញៀន ដាវ និង កាំភ្លើង​មួយ​ដើម​ទៀត​ផង​ដែរ។ ជន​សង្ស័យ​ទាំង​អស់​កំពុង​ត្រូវ​បាន​សាកសួរ​នៅស្នងកការ​ដ្ឋាន​​នគរ​បាល​ខេត្ត​តាកែវ ​មុន​នឹង​បញ្ជូន​ទៅ​តុលាការ។
ស្រប​ពេល​ជាមួយ​គ្នា​នេះ អ្នក​នាំ​ពាក្យ​ក្រសួង​មហា​ផ្ទៃ លោក ទូច សុខៈ បញ្ជាក់​ថា នរគបាល​នឹង​បន្ត​សកម្មភាពបង្ក្រាបក្មេងទំនើងយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់​ ដោយមិនដកដៃឡើយ ជាពិសេសនៅក្នុងឱកាសពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំខាង​មុខ​នេះ។
លោក ទូច សុឃៈ បញ្ជាក់​ថា លោក ស សុខា បាន​សមត្ថកិច្ច​ ចាប់​ពី​អគ្គស្នងការ​រហូត​​ដល់​ប៉ុស្ដិ៍នគរបាលរដ្ឋបាលឃុំ សង្កាត់ឲ្យ​ធ្វើការ​ជាមួយអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានដើម្បីចាប់ខ្លួនក្មេងទំនើងដែលប្រព្រឹត្តសកម្មភាពបង្កការរំខានដល់ជីវភាពរស់នៅប្រចាំរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និង​បញ្ជូនពួក​គេ​ទៅ​កាន់ស្ថាប័នតុលាការដើម្បីចាត់វិធានការច្បាប់។
លោក​ ទូច សុឃៈ ថ្លែង​ថា៖ «ប្រសិនបើក្រុមក្មេងទំនើងទាំងអស់នោះបន្តធ្វើសកម្មភាពអុកឡុក រំខានដល់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ពួកគេនឹងប្រឈមនឹងការឃុំខ្លួន ដែលមានន័យថាត្រូវឋិតនៅក្នុងពន្ធនាគារ នាឱកាសចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ»។
លោក​បន្ត​ថា៖ «ផ្ទុយទៅវិញប្រសិនបើពួកគេមានការប្រែឥរិយាបទប្រព្រឹត្តត្រឹមត្រូវនៅក្នុងសង្គមពួកគេក៏ដូចជាយុវជនផ្សេងទៀត ទទួលបានឱកាសសប្បាយរីករាយក្នុងពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មីប្រពៃណីជាតិ ដែលនឹងមានព្រឹត្តិការណ៍សប្បាយគ្រប់មូលដ្ឋានទូទាំងប្រទេស»។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងយុត្តិធម៌ លោក សេង ឌីនា បាន​ឲ្យ​ដឹ​ថា ក្នុងរយៈពេល ១៦ថ្ងៃ គិតចាប់ពីថ្ងៃទី១៦ ដល់ថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា សាលាដំបូង​និងអយ្យការអមសាលាដំបូងទូទាំង​ប្រទេស​ បានទទួលចាត់ការលើសំណុំរឿងករណីក្មេងទំនើងចំនួន ២៧ ករណី ដែលក្នុងនោះ មានជនសង្ស័យចំនួន ១៥២ នាក់ និងត្រូវបានឃាត់ខ្លួនចំនួន ១០៥ នាក់។​
លោក​ក៏​បាន​​អំពាវនាវដល់ឪពុកម្តាយ និង​អាណាព្យាបាលទាំងអស់ ត្រូវតាមដាន អប់រំ និងទូន្មានប្រៀនប្រដៅដល់កូនៗឱ្យដើរតាមគន្លងត្រឹមត្រូវវៀរចាកនូវអំពើអបាយមុខ៕