ការប្រកួតរវាងក្រុមជម្រើសជាតិកម្ពុជា (ខៀវ) និងក្រុមជម្រើសជាតិអារូបា នៅពហុកីឡដ្ឋានជាតិអូឡាំពិក កាលពីយប់មិញ។ រូបថត CPL/ FFC
គ្រូបង្វឹកជនជាតិជប៉ុន លោក Koji Gyotoku នៅតែមិនអាចដឹកនាំក្រុមជម្រើសជាតិកម្ពុជា ឱ្យទទួលបានជ័យជម្នះ ក្នុងតួនាទីជាគ្រូបង្គោលជាផ្លូវការរបស់លោក បន្ទាប់ពីក្រុមគោព្រៃកម្ពុជា បានចាញ់ក្រុមជម្រើសជាតិអារូបា ២-១ កាលពីយប់មិញ គឺដូចគ្នាទៅការប្រកួតមិត្តភាពអន្តរជាតិជាមួយក្រុមជម្រើសជាតិវៀតណាម កាលពីថ្ងៃទី១៩ ខែមីនា ដែលកម្ពុជា បានចាញ់ម្ចាស់ផ្ទះវៀតណាម ២-១ ដូចគ្នា។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក Koji បានចេញមុខទទួលខុសត្រូវចំពោះការទទួលបានលទ្ធផលមិនល្អនេះ ហើយលោកមានការសោកស្តាយខ្លាំង ចំពោះការចាញ់ក្រុមជម្រើសជាតិអារូបា មកពីទ្វីបអាហ្រ្វិកខាងត្បូង ២-១ នៅពហុកីឡដ្ឋានជាតិអូឡាំពិក កាលពីយប់មិញ ព្រោះការរៀបចំគ្រប់យ៉ាងបានប្រែប្រួល បន្ទាប់ពីកម្ពុជា បានរបូត២គ្រាប់លឿនពេក និងថែមទាំងទទួលបានកាតក្រហម២នាក់ទៀត។
លោក Koji បាននិយាយក្នុងសន្និសីទកាសែត ក្រោយការប្រកួតថា៖ «ខ្ញុំពិតជាសោកស្ដាយចំពោះលទ្ធផល ហើយខ្ញុំទទួលខុសត្រូវជាមួយលទ្ធផលនេះទាំងស្រុង និងសុំទោសអ្នកគាំទ្រផងដែរ។ ជាក់ស្ដែងខ្ញុំចង់ចាប់ផ្ដើម ១១នាក់ ហើយបញ្ចប់វិញជាមួយ១១នាក់ ប៉ុន្តែវាអត់ដូចអ្វីដែលយើងរំពឹងទុក គឺពេលបញ្ចប់ យើងនៅសល់គ្នាតែ៨នាក់»។
តាមរយៈការប្រកួតនៅពហុកីឡដ្ឋានជាតិអូឡាំពិក កាលពីយប់ថ្ងៃអង្គារម្សិលមិញនេះ ក្រុមអារូបា រកបាន២គ្រាប់ភ្លាមៗ ពីការតែតបញ្ជូលទីរបស់កីឡាករ Walter Bennett នៅនាទីទី៣ និង Rovien Ostiana នៅនាទីទី១១ ហើយនៅនាទីទី៤៣ ក្រុមកម្ពុជា បានបាត់បង់សមាជិកម្នាក់ បន្ទាប់ពីលោកអាជ្ញាកណ្តាល បានពិន័យកាតក្រហមទៅលើកីឡាករ Yudai Ogawa។
ទោះយ៉ាងណា នៅនាទីទី៥៧កីឡាករ ថេឡរ ឌឿង នីកូឡាស រកបាន១គ្រាប់វិញឱ្យក្រុមម្ចាស់ផ្ទះកម្ពុជា ប៉ុន្តែក្រោយមកទៀតខ្សែប្រយុទ្ធ Nieto Rondon ត្រូវបានបណ្តាញចេញ ដោយការពិន័យកាតក្រហម នៅនាទីទី៩០ ដែលធ្វើឱ្យកម្ពុជា នៅសល់គ្នាត្រឹម៨នាក់។ នេះជាលើកដំបូង ដែលក្រុមកម្ពុជា បានកាតក្រហម២ក្នុង១ប្រកួត ដែលធ្វើឱ្យពួកគេចាញ់ក្រុមអារូបា ២-១ ទាំងសោកស្តាយ។
លោក Koji បានបន្ថែមថា៖ «បញ្ហារបស់យើង គឺចាប់ផ្ដើម នៅតង់ទី១ភ្លាម យើងគ្រប់គ្រងបាល់បានច្រើន ប៉ុន្តែពេលបាត់បាល់គេវាយបក ជាមួយខ្សែប្រយុទ្ធមានកាយសម្បទាល្អ គឺយើងមិនអាចបិទគេបាន ធ្វើឱ្យរបូតគ្រាប់បាល់ដល់២គ្រាប់។ ការប្រកួតមួយនេះ ធ្វើឱ្យខ្ញុំមានការសោកស្តាយខ្លាំងបំផុត គឺខ្ញុំធ្លាប់បានដឹកនាំក្រុម U17 U18 U19 និងក្រុមU20កម្ពុជា តែខ្ញុំមិនដែលមានសោកស្តាយដូចការប្រកួតមួយនេះទេ»។
ចំណែកខ្សែបម្រើ ថេឡរ ឌឿង នីកូឡាស បានអះអាងថា ការប្រកួតជាមួយក្រុមអារូបានេះ គឺក្រុមកម្ពុជា ពិតជាបង្ហាញពីគុណភាពលេងអន់។ «យើងពិតជាខកចិត្តខ្លាំងចំពោះលទ្ធផល! ខ្ញុំមិនមានអ្វីនិយាយច្រើននោះទេ យើងលេងអន់ខ្លាំង។ សម្រាប់ទម្រង់លេង គឺស្មុគស្មាញ ហើយគ្រប់គ្នាសុទ្ធតែបានដឹង កីឡាករក៏ដឹង គ្រូបង្វឹកក៏ដឹង អ្នកគាំទ្រក៏ដឹងដូចគ្នា»។
កីឡាករមកពីក្លិបព្រះខ័នរាជស្វាយរៀងរូបនេះ បានបន្ថែមថា៖ «នៅវគ្គទី១ យើងលេងមិនល្អនោះទេ យើងបានរបូតគ្រាប់បាល់ ហើយនៅវគ្គទី២ យើងចាប់ផ្តើមមានទំនុកចិត្ត និងកម្លាំងបន្តិច ប៉ុន្តែការទទួលបានកាតក្រហម២នោះ គឺវាមិនបានជួយយើងនោះទេ សរុបមកគឺទម្រង់លេងរបស់យើងមិនល្អឡើយ»។
ជុំវិញការទទួលបានកាតក្រហមរបស់កីឡាករចូលសញ្ជាតិកម្ពុជា Yudai Ogawa និង Nieto Rondon នេះ លោក Koji បានបញ្ជាក់ថា៖ «ពួកគាត់មិនមែនក្មេងទេ ពួកគាត់ធំហើយ។ ពួកគាត់ទទួលស្គាល់កំហុសខ្លួនឯង ព្រោះការឆេវឆាវមួយពេលធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់ក្រុម អ៊ីចឹងខ្ញុំនឹងនិយាយជាមួយគាត់បន្ថែមទៀត ហើយពួកគាត់នឹងយល់ពីអ្វីដែលបង្កឱ្យមានការប៉ះពាល់ដល់ក្រុម»។
ចំណែកលោក Marvic Bermudez គ្រូបង្វឹកក្រុមជម្រើសជាតិអារូបា បានទទួលស្គាល់ថា ក្រុមរបស់លោកអាចនឹងមានការពិបាកខ្លាំង បើសិនជាក្រុមកម្ពុជា មិនទទួលបានកាតក្រហម ព្រោះកូនក្រុមរបស់លោកមួយចំនួន ក៏រាងអស់ថាមពល និងខ្លះទៀតក៏មានរបួស ប៉ុន្តែសំខាន់កីឡាកររបស់កម្ពុជាគិតថា ការលេងជាមួយក្រុមយើង វាងាយស្រួល ដល់អ៊ីចឹងពួកគេ មិនអាចគ្រប់គ្រងអារម្មណ៍បាន នៅពេលយើងនាំមុខ២គ្រាប់។
«ខ្ញុំគិតថា កីឡាករកម្ពុជាខកចិត្តខ្លាំង ហេតុដូច្នេះហើយពួកគេក៏មិនអាចគ្រប់គ្រងអារម្មណ៍ បន្ទាប់មកគេក៏ទទួលបានកាតក្រហម ពីព្រោះគេគិតថា វាជាការប្រកួតដែលងាយស្រួល»។ លោក Marvic Bermudez បាននិយាយក្នុងសន្និសីទកាសែត ហើយលោកបន្ថែមថា ជ័យជម្នះរបស់ក្រុមអារូបា គឺបូកផ្សំនឹងកាយសម្បទារបស់កូនក្រុមលោក មានអំណោយផលជាងកម្ពុជា ខណៈការប្រកួតនេះ បានចូលក្បួនលេងរបស់លោក គឺការការពារ និងវាយបក៕